Bel Fıtığı (Lumbal Disk Hernisi)

Bel-omurlariBel bölgesinde 5 adet vertebra(omur-zincir kemiği) bulunmaktadır. Her 2 vertebra arasında kıkırdak yapıda olan, yastık görevi görerek sürtünmeyi engelleyen ve binen yükleri absorbe eden “Disk” adında yapılar bulunmaktadır. Diskin dış kısmındaki lastik kıvamındaki halkasına “Anulus Fibrozus”, iç kısmındaki jöle kıvamındaki yapıya ise “Nükleus Pulposus” adı verilir. Diskin dış kısmındaki halka yırtılır ise iç kısımda bulnan jöle kıvamındaki yapı yırtıktan dışarı çıkar. Böylece omurilik kanalı ve sinir köklerine baskı yaparak “Bel Fıtığı” adı verilen rahatsızlığa sebep olur.

Yırtılma sonucunda disk, bacaklara giden sinire hafif bir şekilde baskı yaparsa bel fıtığının en hafif şekli olan “Bulging” oluşur. Tam yırtılma durumunda ise disk içinde bulunan jöle kıvamındaki yapı omurilik kanalında serbest bir parça olarak izlenebilir ve bu durum da bel fıtığının en ağır şekli olan “Ekstrüde Disk” olarak adlandırılır.

Yukarıdaki durumlar göz önüne alındığında bel fıtığında bel ağrısı ile birlikte kalçadan başlayıp bacağa vuran ağrılar, bacaklarda uyuşmalar ve karıncalanmalar, bacakta belirli kaslarda kuvvetsizlikler ortaya çıkabilir.

Günümüzde bel fıtığı tanısı için en geçerli tetkik MR olsa da hasta fiziksel muayene ile birlikte değerlendirilmeli ve değerlendirme sonucuna göre istirahat, fizik tedavi veya cerrahi müdahale önerilmelidir.

Yatak istirahati ile ağrısı geçmeyen ve günlük yaşam aktiviteleri etkilenen kişilere cerrahi müdahale öncesinde fizik tedavi uygulanmalı ve hastanın eski sağlıklı yaşantısına dönmesi amaçlanmalıdır. Tedavisi geciken hastalarda ağrılar, uyuşmalar ve kuvvetsizlikler kronikleşebilir.

Bel Fıtığı Kimlerde Daha Çok Görülür?

1- 30-50 yaş arasındaki kişilerde daha sık görülür.

2- Hamilelerde kilo almaya ve progesteron hormonu etkilerine göre bel fıtığı görülme sıklığı artar.

3- Fazla kilolu kişilerde daha çok görülür.

4- Sigara kullanan kişilerde bel fıtığı riski artar.

5- Ağır yük taşıma ve bedene yük bindirme gerektiren mesleklerde, uzun süre araç kullanan kişilerde ve sürekli masa başında oturma gerektiren mesleklerde bel fıtığı daha sık görülür.

Bel Fıtığında Fizik Tedavi Nasıl Olmalıdır?

Bel fıtığı sonucunda ortaya çıkan kas spazmı, ödem, ağrı ve dolaşım problemi gibi durumlarda manuel terapi, harmonik hareket terapisi, kinezyolojik bantlama, kuru iğneleme, egzersiz ve masaj gibi tekniklerin yanında klasik fizik tedavi teknikleri olan sıcak-soğuk uygulamalar ve elektroterapi de kullanılabilir.

Bilgi ve Randevu İçin

Uzm. Fzt. Cihan Cicik

Telefon : +90 545 321 4545

E-Posta: cihancicik@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s