Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi)

boyun-fitigi-nedirBoyunda 7 adet omur cismi bulunur. Yapıları itibariyle bel omurlarından tek farkları, daha küçük olmalarıdır. Her omurga arasında yastıkçık dediğimiz kıkırdaklar mevcuttur. Bu kıkırdak yapının yırtılarak , omurga içinde seyreden omurilik veya kola dağılan sinirlere baskı yapması donucu oluşan hastalığa boyun fıtığı denir. Hastada şiddetli bir boyun ağrısıyla birlikte kola yayılan ağrı, uyuşma mevcuttur. Zamanla yırtılan kıkırdak sinirlere baskı yaparsa kolda kuvvetsizlik, eğer omuriliğin kendisine de bası yaparsa tüm vücutta hareket kusurları ortaya çıkabilir. Hastalığın çok ileri dönemlerinde yatağa bağımlı hale gelen hastalara rastlanır.

Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi)

Boyunda 7 adet vertebra(omur-zincir kemiği) bulunur. Beldeki vertebralara göre daha küçüktürler. Her omur arasında yastık görevi gören “Disk” adı verilen kıkırdak yapılar vardır. Disklerin yırtılarak omurga içerisinde uzanan omurilik ya da kola dağılan sinirlere baskı yapmasıyla birlikte oluşan rahatsızlığa “Boyun Fıtığı(Servikal Disk Hernisi)” adı verilir. Boyun fıtığında hastada şiddetli boyun ağrısı, kola yayılan ağrılar, kuvvetsizlik veya uyuşmalar ve hatta hareket kusurları meydana gelebilir. Boyunda meydana gelen değişiklikler beyne giden kan damarlarına da baskı yaparak algıda güçlük, konsantrasyon bozukluğu, uyku bozukluğu, kulak çınlaması, sabah yorgun uyanma, baş dönmesi ve görme kusuruna sebep olabilir. Tedavi edilmediği takdirde hastanın yatağa bağımlı hale gelmesine neden olabilir.

Boyun ağrılarında “Akciğer Tümörleri”nin etkili olduğunu unutmamak gerekir. Boyun ağrısı ile gelen hastanın akciğer grafisinin çekilmesi önerilmelidir. Bununla birlikte yemek borusu problemleri ve mide problemleri de boyun ağrısına neden olabilir.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

1-Boyun ağrısı ve hareket kısıtlılığı,

2-Boyundan kollara, başa, göğse ve sırta yayılan ağrılar,

3-Omuzlarda, kollarda veya ellerde kuvvetsizlik ve uyuşmalar,

4-Baş dönmesi, mide bulantısı, konsantrasyon bozukluğu, kulak çınlaması ve gözlerde sinek uçuşmaları,

5-Gece ağrısı(Akciğer grafisi kesinlikle önerilmeli)

6-Mesane kontrolü problemleri

Bilgi ve Randevu İçin

Uzm. Fzt. Cihan Cicik

Telefon : +90 545 321 4545

E-Posta: cihancicik@hotmail.com

Reklamlar

Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s