Diz Kireçlenmesi (Gonartroz)

GonartrozKireçlenme (Artroz) ağırlık taşıyan eklemlerin yaşlanma ile birlikte aşınması olayıdır. Kireçlenme kıkırdak dokulardan başlar ve kıkırdağın altındaki kemik ile birlikte eklem kapsülünü ve çevresindeki bağlara etki eder. Ağrıdan dolayı kullanılamayan kaslarda incelmeler ve sertleşmeler meydana gelir.

Diz vücutta en fazla ağırlık taşıyan ve bu sebeple kireçlenmeden en fazla etkilenen eklemlerden biridir. Diz ekleminde baldır kemiği(Femur), kaval kemiği(Tibia) ve diz kapağı kemiği(Patella)nin eklem yüzeyleri vardır. Kireçlenmeler genellikle femorotibial eklemlerde başlayarak diğer eklemlere etki eder.

Diz ekleminde ön ve arka çapraz bağlar olmak üzere iki adet bağ vardır. Buna ek olarak dizin iç ve dış yan kısımlarında kuvvetli bağlar ve eklem yüzlerinin uyumu için iki adet menisküs vardır. Diz hareketlerinden iki kas grubu sorumludur, bunlar; dizi uzatmayı sağlayan ekstansör kaslar(quadriceps) ve dizi bükmeyi sağlayan fleksör kaslardır(hamstring).

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz) Kimlerde Görülür?

Daha çok orta ve ileri yaşlarda görülen diz kireçlenmesi 50 yaşın üzerindeki kadınlarda daha sık görülür. Hastalık erken yaşlarda da görülebilir ve genellikle hastalar fazla kiloludurlar. Geçirilmiş eklem operasyonları, travmalar, iltihaplı romatizmalar, spor yaralanmaları en önemli sebeplerdir.

Kireçlenme Olan Bir Dizde Neler Meydana Gelir?

Kireçlenmede ilk etkilenen yapı eklem kıkırdağıdır. Kıkırdak yapının incelmesi ile birlikte eklem aralığında daralma meydana gelir ve kıkırdak yapı altındaki kemiklerde incelmeler ve aşınmalar oluşur. Ayrıca eklemlerde kemiksi çıkıntılar olan “Osteofit”ler meydana gelir ve eklem kalınlaşmış olarak görülür. Eklemin çevresinde bulunan kaslarda ağrı nedeniyle kullanılmamaya bağlı olarak oluşan “Atrofi” (incelme) meydana gelir. Bunlarla birlikte eklemin iç yan kısmında “Pannikülit” adında yağ kitleleri oluşur ve bunlar çoğu zaman ağrılı kitlelerdir. Zaman zaman da eklemlerde iltihaplanmalar meydana gelir, bunlar da sıvı toplanması olarak bilinir.

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz) Olan Hastaların Şikayetleri Nelerdir?

Eklemlerde ağrı ile birlikte tutukluk hastalığın ilk belirtisidir. Bazen hiçbir belirti vermeden ilerleyen kireçlenme de hastalık belirtileri olduğu halde röntgen filmleri normal görülebilir. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte eklem hareketlerinde kısıtlılıklar oluşur, yürüme ve merdiven inip çıkmalar zorlaşır ve topallamalar ortaya çıkabilir. Bacaklarda eğilmeler oluşabilir, eklemin içinde, dizin arkasında ve eklemin ön kısmında bulunan bursalarda iltihaplı şişlikler meydana gelebilir. İlerlemiş ve tedavi edilmemiş dizleri bükmek ve doğrultmak çok zor ve ağrılıdır.

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz) Olan Hastalarda Muayene Bulguları Nelerdir?

Eklemlerde sürtünme sesi ile birlikte şişlik, kaslarda erimeler, eklem hareketlerinde kısıtlılıklar, değişik derecelerde deformiteler ve pannikülit en sık ortaya çıkan muayene bulgularıdır.

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz) Nasıl Teşhis Edilir?

Hasta hikayesi ile birlikte fiziksel değerlendirme ve röntgen filmleri genellikle yeterli olur. Menisküs ve bağların durumunu da değerlendirmek için hastalar MR için yönlendirilebilir.

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz) Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Tedavide ilk amaç hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve ağrısız bir hayata kavuşturarak hastayı fonksiyonel durumda tutmaktır. Ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler geçici etkileri sebebiyle kullanılabilir. Tedavide en önemli unsurlardan biri günlük olarak fizyoterapist eşliğinde yapılacak olan 20 dakikalık egzersizlerdir. Bununla birlikte belirli seans aralıklarında manuel terapi, kinezyolojik bantlama, kuru iğneleme, harmonik hareket terapisi, hacamat ve tıbbi masaj kireçlenmenin tedavisinde günümüzde kullanılmaya başlanan alternatif fizik tedavi yöntemlerindendir.

Bilgi ve Randevu İçin

Uzm. Fzt. Cihan Cicik

Telefon : +90 545 321 4545

E-Posta: cihancicik@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s