Menisküs Yırtılması

MenisküsMenisküs diz ekleminin ortasında bulunan kıkırdaktan oluşan bir yapıdır. Lastik yapıda olmakla beraber sert ve düz bir dokudur ve eklem yüzeyini kaplamakla birlikte eklemi yastık gibi destekler.

Dizin iç kısmında bir adet(iç menisküs), dış kısmında bir adet(dış menisküs) olmak üzere iki adet menisküs vardır. Bu menisküsler tibia(kaval kemiği) ile femur(uyluk kemiği) arasında bağlantı sağlarlar. Sportif aktivitelerde ve ağırlık taşıma durumlarında menisküsler adeta şok emici bir görev üstlenerek diz eklemini aşınmalardan korurlar.

Menisküs Yırtığı Nasıl Oluşur?

Aktivite sırasında dizler hafif bükülü pozisyonda dize ağırlık binerse ve aynı zamanda ağırlık bindiği sırada dizler üzerinde ani dönme hareketi yapılırsa menisküs yırtığı meydana gelebilir.(Örneğin futbol oynarken vücut çalımı atmak)

Menisküs Yırtığı Olan Bireyde Ne Tür Şikayetler Görülür?

Menisküs yırtığı olan hastalarda diz ekleminde ağrı ile birlikte ödem(şişlik) meydana gelir. Aynı zamanda diz ekleminden krepitasyonlar(sesler) gelebilir ve diz tam olarak bükülemez veya diz kuvvetlice doğrultulamaz. Kronik menisküs yırtığı olanlarda aktiviteler sırasında ödem oluşabilir veya ödem olmaksızın ağrı meydana gelebilir. Bazı hastalarda ise dizde boşalma hissi ortaya çıkabilir.

Menisküs Tanısı Nasıl Konur?

Uzman kişilerce yapılacak olan ortopedik testler ile fiziksel değerlendirme ile birlikte MR önerilir.

Menisküs Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide ilk amaç hastanın ağrısının giderilmesi ve günlük yaşam aktivitelerine dönüşünün sağlanmasıdır. Bununla birlikte belirli seanslarda manuel terapi, kinezyolojik bantlama, kuru iğneleme, harmonik hareket terapisi, hacamat ve tıbbi masaj menisküs yırtığı tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca tedavide en önemli unsur fizyoterapist tarafından önerilen egzersizlerin belirtilecek olan süre kadar düzenli bir şekilde yapılmasıdır.

Düzenli olarak yapılan egzersizler hem en kısa sürede eski sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacak hem de diz ekleminizin yeni problemler ile karşılaşmasına engel olacaktır.

Bilgi ve Randevu İçin

Uzm. Fzt. Cihan Cicik

Telefon : +90 545 321 4545

E-Posta: cihancicik@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s