Bel Kayması (İstmik Spondilolistezis)

Kayma

Omur olarak adlandırılan birbirine bağlı olan kemik yapılar omurgayı oluşturur. Yetişkin bireylerin %5-10’unda lumbal bölge ile sakrum arasında görülen bir çatlak vardır ve bu çatlak bir yüklenme sonrası oluşabilir. Bele etki eden kuvvetlerin etkisiyle bu kırık diğer kemikler gibi kendiliğinden iyileşme göstermez. Bu kırık “Spondilolistezis” olarak adlandırılır ve basit bir kırık olarak ciddi bir sorun oluşturmaz. Ama çatlamış olan omur bazen alttaki omur üzerinden öne doğru kayar. Bu duruma “İstmik Spondilolistezis” veya “Bel Kayması” denir. Dejeneratif spondilozis ise kaymanın omurgadaki küçük eklemlerde yangılanma oluşmasına ve disk yapısının bozulmasına bağlı ortaya çıkar.

Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?

Bel kayması, kayma oluştuktan aylar hatta yıllar sonra bile belirti vermeyebilir. Hastaların genellikle yakındığı belirtiler ise bel ağrısı, kalça ağrısı, bacaklarda uyuşma, bacaklarda ağrı, kaslarda gerginlik veya kuvvetsizlik, belde bulunan çukurlukta artış ve yürümede problemdir. Bu belirtiler dinlenme veya ağrı kesici gibi ilaçlarla bir süre rahatlasa bile ayakta durma, yürüme gibi aktiviteler ile birlikte yeniden artar.

Bel Kayması Tanısı Nasıl Konur?

Fiziksel değerlendirme ile birlikte röntgen filminin incelenmesi genellikle tanı koymak için yeterlidir. Ancak bazı durumlarda bilgisayarlı tomografi ve MR sonuçları istenebilir. Bel kayması kaymanın büyüklüğüne göre Grade I, Grade II, Grade III ve Grade IV olarak 4 grupta sınıflandırılır.

Bel Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle yatak istirahati ve ağrı kesici ilaçlar geçici bir rahatlama sağlasa da çeşitli fizyoterapi yöntemleri ve egzersiz mutlaka uygulanması gereken yöntemlerdir. Fizyoterapi ve egzersiz hem bireyin ağrılarını azaltacak ve tedavi edecek hem de bireyin günlük yaşam aktivitelerine geri dönüşünü sağlayacaktır. Manuel terapi, egzersiz, kinezyolojik bantlama gibi fizyoterapi teknikleri ile birçok hasta cerrahi operasyondan kurtulmaktadır.

Bilgi ve Randevu İçin

Uzm. Fzt. Cihan Cicik

Telefon : +90 545 321 4545

E-Posta: cihancicik@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s