Fibromiyalji Belirtileri ve Tedavisi

FMFibromiyalji, kas iskelet sisteminde yaygın olarak ağrının meydana geldiği, uyku bozukluğunun ve yorgunluğun birlikte bulunduğu kronik seyirli bir ağrı sendromudur. Fibromiyalji olan kişilerde genellikle irritabl bağırsak problemleri, kronik baş ağrısı, depresyon, huzursuz bacak sendromu, kronik yorgunluk ve irritabl mesane sendromları gibi bazı sendromlar ve problemler görülür. Polikliniklere başvuran hastaların %5ini, romatoloji polikliniklerine başvuran hastaların ise %15ini fibromiyaljili hastalar oluşturur. Ağır çalışma ve yaşam koşullarının oluşturduğu zorlukların sebep olduğu stres ile tetiklenen fibromiyalji çağımızın hastalığı haline gelmekte ve meydana getirdiği problemler sebebiyle de yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Verimliliği azaltarak iş gücü kaybına ve yüksek tedavi maliyetlerine sebep olan fibromiyalji, dikkat dağınıklığı ve motivasyon bozukluğu gibi ek problemlere de sebep olarak iş kalitesini de düşürmektedir.

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyaljinin en temel belirtisi kronik olarak devam eden yaygın ağrı ve bazı bölgelerde yer alan hassas noktalardır. Ağrı boyun gibi tek bir bölgede olabildiği gibi yaygın olarak da hissedilebilir. Fibromiyaljili hastalar ağrıyı yanma, acıma, hassasiyet, karıncalanma ya da üşüme gibi değişik şekillerde tarif edebilirler. Buna ek olarak yorgunluk, uyku bozukluğu, şişlik hissi, paresteziler, baş dönmeleri, kuvvetsizlik ve bilişsel bozukluklar da fibromiyalji belirtileri arasında sayılmaktadır. Bu hastalarda genel olarak sabah yataktan kalkarken yorgunluk hissi, yaptığı hiçbir işten zevk almama ve geceleri sık uykudan uyanma gibi şikayetler ile birlikte ağrı şikayetleri ile başvurmaktadır.

Uyku bozuklukları göz önüne alınırsa fibromiyalji hastalarında uykuya dalmada problem olmasa da derin uyku konusunda problemler vardır. Baş ağrısı ve migrenin fibromiyaljili hastalarda sık görüldüğü, karın ağrısı, idrar yakınmaları ve ciltte ısıya hassasiyet gibi problemlerin de görüldüğü bilinmelidir..

Fibromiyalji Tedavisi

Günümüzde kesin olarak bir tedavisi olmamakla birlikte farmakolojik olarak ağrı kesici ve kas gevşeticiler geçici etki göstermektedir. En etkin tedavi şekli olarak da kuru iğneleme adı verilen ve akupunktur iğneleri ile kasların tetik noktalarına yapılan ağrısız, ilaçsız ve acısız teknik uygulanmaktadır. Kuru iğneleme ile birlikte düzenli egzersiz, masaj, kinezyolojik bantlama ve psikolojik destek fibromiyalji hastaları için uygulanabilecek diğer etkin yöntemlerdir.

Bilgi ve Randevu İçin

Uzm. Fzt. Cihan Cicik

Telefon : +90 545 321 4545

E-Posta: cihancicik@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s