Belde Kanal Darlığı (Lumbal Spinal Stenoz) Belirtileri ve Tedavisi

Dar KanalVertebralar(omurlar), omurilik ve sinir liflerinin korunmasını sağlayan kemik yapıda olan yapılardır. Omurilik ve sinir lifleri vertebraların ortasında yer alan kanal boyunca başın alt tarafında başlayarak aşağıya doğru ilerler. Vertebraların arasında vertebraların birbirlerine bağlanmasını sağlayan disk adı verilen yapılar yer alır. Bu diskler yaş ilerledikçe içeriğindeki sıvı miktarını kaybederler ve bunun sonucu olarak diskler sertleşir ve yük taşıma yeteneği azalır. Spinal kanala doğru yer değiştirir ve kanal çapının daralmasına sebep olur. Lumbal spinal kanal darlığının bir diğer sebebi de vertebralar arasındaki faset eklemlerin büyümesidir.

Belde Kanal Darlığının (Lumbal Spinal Stenoz) Belirtileri Nelerdir?

Her zaman belirti vermemekle birlikte sırt veya bacaklarda ağrı, uyuşmalar ve kramplar şeklinde belirti verebilir. Ayrıca bacaklarda kuvvetsizlik meydana gelebilir ve mesane-barsak problemleri de oluşabilir.

Uzun süre ayakta kalma ve yürümeyle birlikte şikayetler artabilir. Şikayetler devamlı ya da nöbetler şeklinde görülebilir. Bir süre yürüdükten sonra bacaklarda oluşan kuvvetsizlik ve uyuşma sebebiyle durma, çömelme veya dinlenme ihtiyacı duyulabilir. Eğilme ve oturma ile ağrı hafifleyebilir ya da tamamen geçebilir.

Belde Kanal Darlığının (Lumbal Spinal Stenoz) Tanısı Nasıl Konur?

Hikaye alındıktan sonra fiziksel muayene yapılır. Röntgen daralmış olan ya da zayıflamış olan disklerin var olup olmadığını gösterebilir. Manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile omurgadaki darlıkların miktarı belirlenebilir veya bilgisayarlı tomografi (BT) ile detaylı araştırma yapılabilir. Bu çalışmaların tümü spinal kanal darlığını, sinir kökü basısını ve darlığın yerinin belirlenmesini sağlar.

Belde Kanal Darlığı (Lumbal Spinal Stenoz) Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle geçici olarak ağrıların kesilmesi için ağrı kesiciler kullanlabilir. Tedavi için ise fizyoterapi ajanlarının veya manuel fizyoterapi uygulamalarının yapılması gerekir. Manuel fizyoterapi uygulamaları arasında mobilizasyon, manipülasyon ve masaj sayılabilir. Ayrıca harmonik hareket terapisi ile vücudun var olan ritmi düzenlenir. Kinezyolojik bantlama ile dolaşımın artması sağlanarak ağrı olan bölgenin iyileşme süreci hızlandırılır. Bununla birlikte fizyoterapist tarafından önerilecek egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır. Bel fıtığı egzersizleri ile karıştırılmamalıdır. Karıştırıldığı takdirde şikayetler ve ağrılar artacaktır.

Bilgi ve Randevu İçin

Uzm. Fzt. Cihan Cicik

Telefon : +90 545 321 45 45

E-Posta: cihancicik@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s