Karpal Tünel Sendromu, Belirtileri ve Tedavisi

Karpal TünelKarpal tünel sendromu, median sinir adı verilen sinirin el bileğinde yer alan karpal tünel adındaki tünelde sıkışması sonucu elin ilk üç parmağını etkileyen ilerleyici özellik gösteren rahatsızlıktır. El bileğinin ortasında yer alan ve ilk 3 parmağın kassal aktiviteyle hareket etmesini sağlayan median sinirin baskı altında kalması sonucu ağrı, uyuşukluk ve kuvvet kaybı ortaya çıkar.

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Toplumda sıklıkla görülen karpal tünel sendromu her 1000 kişiden 2’sinde gözlenmektedir. Özellikle 40-50 yaş arası bayanlarda ve bilgisayar başında çalışan bireylerde görülen bu sendrom gebelik, tiroid eksikliği gibi ödem oluşturan durumlarda daha sık ortaya çıkar. Diyabet hastalarında da sinir hasarı daha hızlı meydana geldiği için karpal tünel sendromu daha sık görülür.

Karpal tünel sendromu olan hastalar gece uykuya daldıktan sonar elde şişlik, uyuşma ve karıncalanma hissi ile uyanırlar ve ellerini sallama ihtiyacı hissederler. Eldeki uyuşmalar ön kola, omza ve boyna kadar çıkabilir. Ellerin sıklıkla kullanıldığı çamaşır yıkama ve temizlik işleri sonrasında ev hanımlarının şikayeti artar. Sendrom ilerlerse kuvvet kaybı ve avuç içi kaslarda erime (atrofi) görülür. Ayrıca ileri düzey sendromlarda düğme ilikleme ve kalem tutma gibi ince işlerde zorluklar görülür.

Karpal Tünel Sendromu Tanısı Nasıl Konur?

Hastalığın tanısındaki en önemli faktör hastaların yakınma şekli ve fiziksel muayene bulgularıdır. Özel ortopedik testler ile muayene edilen hastada tanının kesinlik kazanması için EMG (Elektromyografi) incelemesi yapılır. Karpal tünel sendromunun erken döneminde EMG sonucu normal çıkabilir. Karpal tünel sendromu tanısı konan hastada özellikle hastalık her iki elde de varsa tiroid hormone problemleri, diyabet ve romatoid artrit gibi hastalıklar olup olmadığının araştırılması gerekir.

Karpal Tünel Sendromunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karpal tünel sendromu tedavisinde cerrahi en son uygulanması gereken tedavi olup masaj, manuel terapi teknikleri (sinir mobilizasyonları, eklem mobilizasyonları vs), kinezyolojik bantlama ve egzersiz (kuvvetlendirme ve germe) sıklıkla kullanılır.

Bilgi ve Randevu İçin

Uzm. Fzt. Cihan Cicik

Telefon: +90 545 321 4545

E-Posta: cihancicik@hotmail.com

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s