Boyun Düzleşmesi

boyun-duzlesmesiBoyun düzleşmesi genellikle doğuştan olmayıp sonradan ortaya çıkan  fiziksel bir rahatsızlıktır. Yaşam koşullarına ve çevre şartlarına göre bir rahatsızlık olarak düşünülebilir. Boyun düzleşmesinde temel problem “C” harfi görünümüne sahip olan boyun bölgesindeki omurların bazı sebeplerden dolayı “I” harfi görünümüne dönüşmesidir. Tedavi ile kontrol altına alınmaması durumunda boyun, sırt ve kol ağrısı, kollarda uyuşmalar, baş ağrıları gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açacaktır. Omurganın “C” şeklinden “I” şekline dönüşmesi koruyucu mekanizma olarak görev yapan diskleri de etkileyerek boyun fıtığına da yol açabilir.

Boyun Düzleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Boyun düzleşmesi uzun süre aynı pozisyonda kalmak, monoton bir yaşam sürdürmek, vücuda fazla miktarda yük bindirmek ve bunu tekrarlı yapmak boyun bölgesinde düzleşme oluşmasına sebep olur. Ayrıca yastık seçimi ve yatak seçimi de omurga sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Eğer yastık veya yatak
seçimi yanlış ise boyun fıtığına giden bir tablo ile karşı karşıya kalınabilir. Uzun süreli stres, depresyon, yorgunluk, halsizlik, tükenmişlik sendromu, fazla çalışma, benzer işleri sürekli tekrarlama, mutsuzluk, üzüntü ve kahır gibi negatif enerjilerin ilk etkisi kişinin boyun bölgesine olur ve sonrasında boyun düzleşmesi ile boyun fıtığı oluşma ihtimali yüksektir.

Boyun Düzleşmesi Kimlerde Görülür?

Boyun düzleşmesi çok oturan, çok yatan veya hareketsiz bir yaşantıya sahip olan kişilerde sıklıkla görülür. Meslek grupları olarak sınıflandırmak gerekirse, öğretmen ve eğitimciler, fazla kitap okuyan veya bilgisayar başında bulunanlar, devlet memurları, bankacılık sektörü çalışanları, örgü işleriyle fazla uğraşan bayanlar, uzun süre kahvehanelerde bulunanlar ve çok fazla televizyon izleyen kişilerde boyun düzleşmesi sıklıkla görülür.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?
Boyun düzleşmesinde öncelikle kişinin boyun ağrısı ile birlikte baş ağrısı, kollara etki eden ağrı veya uyuşmalarının olup olmadığı, kuvvetsizliğin buna eşlik edip etmediği sorgulanır. Yapılan değerlendirme sonucunda boyun bölgesinde sinirlere bir baskı olup olmadığına göre fizyoterapist tarafından egzersizler önerilir. Ayrıca yine bir hekim veya fizyoterapist gözetiminde uzun süreli olmamak kaydıyla boyunluk takılarak boynun korunması sağlanabilir. Geçici rahatlama sağlayacak olan ağrı kesicilerin ve kas gevşeticilerinin ardından fizyoterapist tarafından uygulanacak olan manuel terapi, kinezyolojik bantlama, harmonik hareket terapisi gibi bazı fizik tedavi teknikleri kişinin günlük yaşamına kısa sürede dönmesini sağlayacaktır.

Bilgi ve Randevu İçin

Uzm. Fzt. Cihan Cicik

Telefon : +90 545 321 4545

E-Posta: cihancicik@hotmail.com

 

Reklamlar

Boyun Düzleşmesi” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s