Enfeksiyon Hastalıklarından Korunma Yolları

Ülkemizin de içerisinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerde hastanede yatarak tedavi gören hastaların %33’ünde hastane kaynaklı enfeksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Bu enfeksiyonlar kaplıcada sağlık hizmeti alan hastalardan ayakta sağlık hizmeti alan hastalara kadar oldukça geniş bir alanı etkilemektedir. Bu şekilde ortaya çıkan ve ‘Sağlık Hizmeti Enfeksiyonları’ olarak adlandırılan enfeksiyonlar sebebiyle dünyada her yıl yüzlerce binlerce can kaybı yaşanmaktadır. 

Sağlık hizmetiyle ilgili enfeksiyonlar fiziksel problemlere ve yetmezliklere, hastane yatış süresinin uzamasına ve sağlık harcamalarında artışa, yaşam kalitesinin azalmasına ve ölüme yol açmaktadır. Uygun önlemlerin alınması ve el hijyenine önem verilmesi sağlık hizmeti enfeksiyonlarının azalmasında önemli rol oynamaktadır. El hijyeni, antibiyotiklerin kontrollü bir şekilde kullanılması, izolasyon uygulamaları ve takım çalışması enfeksiyonların kontrol altında tutulması için gerekli önlemlerin başında yer alır.

a) El hijyeni 

İnsan cildinde milyonlarca milyarlarca bakteri yer almaktadır. Bu bakterilere çevremizden ellerimize geçen dirençli ve hastane enfeksiyonlarına sebep olan bakteriler de eklenir. Özellikle hastane ortamında en sık bulaşma yolu ellerdir. Eller hastalara temas ederken, tıbbi cihazları kullanırken ve klinik çalışmalar yapılırken mutlaka düzenli olarak yıkanmalı veya dezenfektanlar ile temizlenmelidir. El hijyeni sağlanmadan hastaların enfeksiyonlardan korunmaları mümkün değildir. 

b) İzolasyon prensipleri

Enfeksiyonların bulaşma yolları birbirinden farklı olabilir. Bu yollar;

1. Temas Yolu

2. Damlacık Yolu

3. Solunum Yolu

4. Kan Yolu

5. Transdermal

6. Fekal Oral

7. Vektörler 

Temas yoluyla bulaşma hastane enfeksiyonları bulaşma yollarında en önemlisidir. Kirli eller ile hastalara temas edilmesi mikroorganizmaların hastalara geçmesine sebep olur. Örneğin Ebola virüsü temas yoluyla bulaşan mikroorganizmalardan biridir. El hijyenine dikkat etmek, eldiven kullanmak, eldivenle hastadan başka bir yere dokunmamak, gerektiği durumlarda maske, gözlük ve yüz koruyucu kullanmak gibi durumlar gerekli olan önlemlerin başında yer almaktadır. 

Damlacık yolu ile bulaşmada akla ilk gelecek olan grip(influenza)tir. Bu etken kaynağından en fazla 1 metre uzağa kadar gidebilir. 

Solunum yolu ile bulaşmada ise tüberküloz ve su çiçeği listenin başında yer almaktadır. Geniş bir sınıfta ayrı sıralarda oturulsa bile bulaşma açısından risk taşır. 

Ülkemizde kan yoluyla bulaşan hastalıklar hepatit B (HBV), hepatit C (HCV), hepatit D (HDV), HIV ve kırım kongo kanamalı ateşi virüsü(CCHF) olarak sıralanırken kan yolu harici bulaşan hastalıklar ise tüberküloz, kızamık/kızamıkçık/su çiçeği, grip(influenza) ve HAV/HEV olarak sıralanabilir. 

Bilgi ve Randevu İçin

Uzm. Fzt. Cihan Cicik

Telefon: +90 545 321 4545

E-Posta: cihancicik@hotmail.com
 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s