Kaplıca Tedavileri

Kaplıcalar insanlığın varoluşundan günümüze kadar süregelen bir tedavi yöntemidir. Kaplıca tedavisinin ana etkisi termal ve mineralli sularla yapılan banyo uygulamaları ile terapatik etki (ağrının azalması) oluşturmasıdır. 

Kaplıca tedavisi tedavi edici çamurların, termal ve mineralli suların ve gazların çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmasıyla gelişen bir tedavi yöntemi olup evde veya hastanelerde uygulanan balneoterapi ile karıştırılmamalıdır. Balneoterapi; yer altı, toprak, su ve iklim kaynaklı doğal iyileştirici faktörlerle yapılan; banyo, içme, paket ve inhalasyon uygulamaları şeklinde düzenli aralıklarla tekrarlanarak kullanılan kür tarzındaki tedavi yöntemidir. Balneoterapi yöntemleri banyolar, içme kürleri, inhalasyon uygulamaları, peloidoterapi ve hidroterapi uygulamaları olarak sayılabilir. 

Banyolar sıklıkla termal veya mineralli sularla kullanılmakla birlikte tam banyo, kısmi banyo ya da bölgesel banyo olarak uygulamada kullanılabilir. Banyolar kür tarzında uygulanır ve bireyde fizyolojik ve terapatik etkiler gösterir. Banyo uygulamaları esnasında şikayetlerde artma, bitkinlik ve halsizlik gibi belirtilerin ortaya çıkması kür krizi olarak adlandırılır. Banyo kürü sonrasında bireylerde genel bir iyilik hali ortaya çıkar. Bu iyilik hali 3-4 hafta ile 6-12 ay arasında sürebilir. 

İçme kürleri özellikle osteoporoz (kemik erimesi) tedavisinde kemik kütlesinin korunmasında bireyin uygun mineralli suyu 4-6 hafta boyunca düzenli olarak içmesi olarak adlandırılır. Bu mineralli su genellikle yemeklerden yarım saat önce içilir. İçilecek suyun miktarının belirlenmesinde bireyin böbrek fonksiyonları ve gastrointestinal sistem fonksiyonları dikkate alınır. Ayrıca su içildikten sonra birey belirli bir süre dinlenmelidir. 

İnhalasyon uygulamaları mineralli su aerosollerinin solunum yoluyla vücuda alınması şeklinde uygulanan uygulamalardır. Bu uygualamada amaç vücut için gerekli minerallerin solunum yoluyla vücuda alınarak vücutta gerekli bölgelere ulaşmasının sağlanmasıdır. Alt solunum yolunda etkili olması için inhalasyon uygulamasının ağız yoluyla yapılması gerekir. Ayrıca bu uygulama sekresyon atımını da sağlar. 

Peloidoterapi; şifalı çamurlar olarak adlandırılır ve klinikte mineralli su ile karıştırılarak hazırlanıp uygulanır. Paket uygulama olarak yapılışında şifalı çamur tedavi olması gereken bölgeye 5 cm kadar sürülür ve üzeri kapatılarak belirli süre birey üzerinde kalması sağlanır. Ardından birey 20-30 dakika kadar dinlenmelidir.

Hidroterapi uygulamaları olarak fizik tedavide duşlar, jakuzi ve su altı masaj uygulamaları kullanılmaktadır. Birey su içerisinde iken ağrının etkili bir biçimde azaltılması amacıyla uygulanır. 

Genel olarak bakıldığında kaplıca tedavisi özellikle romatolojik hastalıklarda uygulanır. Uygulama süresi gençlerde 20-40 dakika arasında olmalı, su sıcaklığı 36-42 derece arasında olmalı ve uygulama gençlerde haftada 6 gün, ileri yaşlarda 3 gün yapılmalıdır.

Bilgi ve Randevu:

Uzm. Fzt. Cihan Cicik

Tel: +90 545 321 4545

E-Posta: cihancicik@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s