Yaşlanmayla Birlikte Vücut Sistemlerinde Meydana Gelen Değişiklikler

Yaşlanma, fizyolojik değişiklikler ve artmış hastalık riski ile birlikte seyreden bir süreç olup yaşamın bir parçasıdır. Ayrıca yaşlanmayla birlikte vücut yeterliliğinde geri dönüşü olmayan bir düşüş yaşanır.

Yaşlılarda egzersiz programı uygulanarak kas kuvvet kaybının önlenmesi, kemik sağlığının devamı ve kalp ve solunum sistemi problemlerinin engellenmesi amaçlanır. Fiziksel açıdan düşünüldüğünde azalmış kas kuvveti ve eklem hareketleri, koordinasyon problemleri veya yürüyüşte meydana gelen değişiklikler yaşlı bireylerde düşmeye yol açar. 

Yaşlılarda kas iskelet, sinir, kardiyovasküler, solunum, gastrointestinal, üriner ve endokrin sistemlerinde olumsuz değişiklerle birlikte duyu değişiklikleri de meydana gelir. Yaşlanmayla birlikte özellikle bel bölgesinde ve bacaklarda bulunan kaslar diğer bölgelere oranla daha çok zayıflar. Ayrıca kemik iyileşme süreleri de yaşlılıkta oldukça uzar ve kalça ve bacaklarda meydana gelen kırıklarda hasta yürüme yetisini kaybedebilir.

Yaşlanan beynin ağırlığı azaldığı gibi nöron kayıpları da meydana gelir. Bu sebeple atrofi adı verilen ve Türkçe karşılığı küçülme, daralma şeklinde olan durumun beyinde ortaya çıkmasıyla birlikte kısa süreli hafızayı koruyamama, duygusal algılarda bozulma, öğrenme yeteneği kaybı ve reflekslerin kaybı gibi durumlar ortaya çıkar.  

Kardiyovasküler problemlerden olan sistolilk ve diastolik kan basıncının artması (hipertansiyon=yüksek tansiyon) yaşlanmanın bir sonucu olan damarların sertleşmesiyle birlikte ortaya çıkar. Bununla birlikte pulmoner damarların kalınlaşması sonucunda solunum yollarında problemler, akciğerlerin esnekliğinde azalma ortaya çıkar ve akciğer solunumu yerine karın solunumu yapılır. 

Yaşlanmayla birlikte yutkunma problemleri ve tat alma duyusunda değişikliklerin ortaya çıkmasıyla obezite ve hipertansiyon gibi problemler ortaya çıkar. Böbrek ağırlığında azalma, mesane kapasitesinin azalması, idrar yolu enfeksiyonları oluşumunda sıklık gibi durumlar da yaşlanmayla birlikte artan durumlardandır. 

Hormonal dengenin bozulmasıyla birlikte literatürde diabetes mellitus adı verilen şeker hastalığı ortaya çıkar ve kadınlarda östrojen hormonunun erkeklerde ise testesteron hormonunun kaybıyla seksüel fonksiyonlarda da kayıp ortaya çıkar. Duyusal olarak bakıldığında yaşlanmayla birlikte dokunma, ağrı, ısı ve basınç duyularının da azaldığı veya kaybolduğu yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s