Yaşlılarda Düşme ve Düşmenin Önlenmesi

Yaşlanmayla birlikte hem kısa süreli hafızada hem de yürüme, denge gibi motor aktivitelerde azalma meydana gelir. Yürüme hızı sağlıklı bireylerde 70 yaşına kadar sabit olup bu yaştan sonra her on yılda bir %20 oranında azalır ve öne eğik bir postür (duruş) oluşur. 

Yaşlılarda hareket kaybı ortaya çıkması olağan bir durum olup dengenin kaybolmasına ve dolayısıyla düşme ve yaralanma riskinin artmasına sebep olur. Düşme yaşlı bireylerde görülen en sık ev kazalarından biri olup genellikle ciddi bir yaralanma oluşmasına ve bireyin hastaneye yatırılmasına neden olan başlıca sebeplerdendir. Düşme sonrası bireyde herhangi bir yaralanma olmasa bile bireyin korku ve güvensizlik hissine kapıldığı ve pasif bir yaşam sürdüğü yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Düşme kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmekle birlikte düşme yüzdesi yaşlanmayla birlikte hem kadınlarda hem de erkeklerde ilerleyici bir şekilde artar. 

Bina içinde meydana gelen düşmelerin çoğu eşik ve basamaklarda meydana gelirken ev içinde meydana gelen düşmeler sıklıkla banyo, yatak odası ve mutfakta meydana gelmektedir. Bu sebeple özellikle saydığımız bu yerlerde düşmeye karşı önlem alınması daha önemlidir. 

Düşme sonucunda yaşlı bireylerde yumuşak doku yaralanmaları, yırtılmalar, dislokasyonlar (çıkık) ve kırıklar meydana gelebilir. Özellikle kırıkların %90’ı yaşlı bireylerde düşme sonucu meydana gelen komplikasyonlardan biridir. Ayrıca düşme sonucunda oluşan yaralanmalardan dolayı bireylerde uzun süre bakım gerektiren durumların ortaya çıkmasıyla birlikte bireylerin belirli süre yardımsız ayağa kalkamadığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. 

Bunlara ek olarak düşme sonucunda yaşlı bireylerde düşme korkusunun arttığı ve bunun sonucunda da bireyin bağımsızlığında ve fiziksel aktivitelerinde azalmalar meydana geldiği bilinmektedir. Son olarak düşmenin en ciddi sonucunun ölüm olduğu ve bireylerin düşme sonucunda ölüme varan birçok komplikasyonla karşılaşabileceği unutulmamalıdır.

Düşmenin Önlenmesi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yaşlılarda düşmenin önlenmesi için öncelikle düşmenin risklerin bilinmesi gerekir. Bu bireyin yetersizliğinin azaltılması, yaşam kalitesinin artırılması ve sağlıkla ilgili masrafların azaltılması açısından önem taşır. Düşmenin önlenmesi için bireyin yaşadığı ortam fizyoterapist tarafından değerlendirilmeli ve uygun çevresel düzenlemeler yapılmalıdır. Ayrıca daha önce düşmelere maruz kalan bireylerde düşme korkusunun giderilmesi için psikolojik destek ve aile desteğine de önem verilmelidir. Sonuç olarak düşmelerin %65-70’i önlenebilir bir durumdur.

Bilgi ve Randevu:

Uzm. Fzt. Cihan Cicik

Tel: +90 545 321 4545

E-Posta: cihancicik@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s